27 marca Międzynarodowym Dniem Whisky

Co prawda do tego wydarzenia jeszcze 3 dni, ale już z tej to okazji otworzyłem pochodzącą z Islay, bardzo charakterystyczną Laphroaig 10yo. Jako kształtujący się powoli zwolennik trunków z wyspy Islay – tak naprawdę nie miałem okazji spróbawać „lafrojga” do tej pory, co należy chyba uznać za faux pa. Bardzo ciekawa jest historia tej, położonej w niedalekim sąsiedztwie Port Ellen, destylarni. Interesującym faktem jest również to, że Laphroaig sąsiaduje niemal przez ogrodzenie z inną destylarnią z wyspy, niezwykle zaciekle konkurującą z „lafrojgiem” – a mianowicie Lagavulin. Ponoć znane są w historii przypadki prób przechwytywania personelu z jednej destylarni do drugiej, przejęcia całego zakładu czy też kopiowania Laphroaiga przez Lagavulina. Oba zakłady konkurują zaciekle ze sobą do dziś – wszak należą obecnie do dwóch różnych koncernów.

Mówi się, że wobec „lafrojga” nie można być obojętnym, można go pokochać lub znienawidzić. Nie da się ukryć, że takiej dawki torfu, smoły i zapachu podkładów kolejowych jeszcze nie zaznałem i nie mam wątpliwości, że musi to robić spore wrażenie na każdym, kto tego spróbuje po raz pierwszy. Dla mnie osobiście smak jest dość płaski, a spod tego całego przyjemnego „smrodku”, fenolu i wędzonki, wyczuwalna jest wyraźna słodycz.

Oczywiście 27-go też, a raczej przede wszystkim, wypada wychylić szklaneczkę!

2 thoughts on “27 marca Międzynarodowym Dniem Whisky

  1. a wiesz, że swego czasu – zdaje się, że w latach 50 i 60 tych – lafrojem rządziła kobita??? 😉 toż to skandal 😉 i to rządziła całkiem nieźle 😉 a z innych ciekawostek – to jeden z właścicieli utopił się kiedyś w kadzi zacierowej – ot wypadek przy pracy… a sama 10ka podstawka jest rzeczywiście powiedziałbym nieco monotonna – acz b. charakterystyczna… w cs-ach laphroaiga naprawde można czasami wyczuć wiele słodyczy owocowej… co by nie mówić – lafroja ciężko jest pomylić z innym przedstawicielem islay.

  2. A czytałem gdzieś o tym utopieniu i to chyba jednego z założycieli. Taki tragiczny paradoks. W każdym razie lophroiag coraz bardziej mi podchodzi, jestem ciekaw jego wydań w cs, no i kolejnych przedstawicieli z Islay. Wg mnie laphroaig bardziej stonowany z dodatkowymi akcentami byłby mile widziany.

SKOMENTUJ

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: